فناوری لایتینینگ چیست؟

اگر تا کنون تراکنشی با بیت کوین انجام داده باشید، حتما دیده اید که اگر کارمز شبکه را مقدار کمی انتخاب کنید، ممکن است تراکنش شما تا 1 روز بعد هم توسط ماینر ها بررسی نشود و این موضوع برای مبالغ انتقال خرد بیت کوین مشکل آفرین است تا جایی که کارمزد تراکنش از کل مبلغ انتقال داده شده بیشتر می شود!

شبکه بیت کوین تنها 7 تراکنش را در ثانیه بررسی می کند و این عدد در گذشته کافی بود اما اکنون دیگر کافی نیست. اگر بیت کوین می خواهد جایگزین کامل برای سیستم های پرداخت باشد، قطعا باید بتواند با آن ها رقابت کند. سیستم های پرداخت فعلی در یک ثانیه حدود 50000 تراکنش را انجام می دهند!

انجمن بیت کوین در طول این سال ها پیشنهاد های مختلفی را برای بهبود مقیاس پذیری بیت کوین ارائه کرده است که هنوز به توافق نرسیده اند. با این حال یک راه حل پیشنهادی ممکن است کار کند و آن شبکه لایتینینگ است.

شبکه لایتینینگ مانند این است که شما بخواهید به دوست خود زنگ بزنید و تنها با زدن عدد 2 بر روی گوشی خود، تلفن شما شماره گیری تلفن دوستتان را آغاز می کند. اکثر ما در واقعیت نیازی به داشتن تمام معاملات رخ داده در بلاکچین نداریم و فقط می خواهیم تراکنش خود را انجام دهیم.

شبکه لایتینینگ یک لایه درگر را به بلاکچین بیتکوین اضافه می کند و کاربران را قادر می سازد تا کانال پرداخت بین دو طرف را در این لایه ایجاد کنند. این کانال می تواند تا زمانی که مورد نیاز است وجود داشته باشد و چون آن ها بین دونفر تنظیم می شوند، معاملات تقریبا فوری و با هزینه کم انجام می شوند.

برای انتقال بیتکوین با لایتینینگ دو طرف می بایست یک کیف پول با چند کلید خصوصی ایجاد کنند که هرکس با داشتن کلید خصوصی خود به دارایی خود دسترسی دارد. از ان به بعد آن دو می توانند به مقدار نامحدود با یک دیگر پول مبادله کنند. اساسا این نوع مبادله توزیع مجدد از وجوه ذخیره شده در یک کیف پول مشترک است.

 

شبکه لایتینینگ

 

به عنوان مثال فرض کنید علی و سعید هر دو 3 بیتکوین دارند اگر علی بخواهد از حساب خود در یک کیف پول مشترک با سعید مقدار 1 بیتکوین را به او بفرستد، او تنها حق مالکیت ان را به سعید انتقال می دهد و سپس هردو کلید خصوصی خود را برای تنظیم مجدد به روز می کنند. اگر علی و سعید تصمیم داشته باشند تا این کانال بین خودشان را ببندند، علی 2 بیتکوین و سعید 4 بیتکوین دریافت خواهند کرد.

پس از اینکه کانال بسته شد اطلاعات مربوط به تعادل اول و آخر تراکنش ها به بلوک بیتکوین اعلام می شود. بنابراین شبکه لایتینینگ این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا تراکنش های خود را خارج از mainchain اصلی بیتکوین انجام دهند و تنها یک تراکنش را در بیتکوین ثبت می کنند.

نکته ی جالب دیگر این است که هنگامی که فناوری لایتینینگ به طور گسترده بین مردم رواج یابد شما برای انتقال وجه لازم نیست با همه ی افراد یک کانال مالی داشته باشید . در عوض شما قادر خواهید بود تا از طریق افرادی که قبلا با آن ها کانال برقرار کرده اید، پول خود خود را انتقال دهید . شبکه لایتینینگ به طور خودکار کوتاه ترین مسیر را انتخاب خواهد کرد.

شبکه لایتیتنگ پس از مدت ها به بحث خرید یک فنجان قهوه با بیتکوین و انتظار طولانی برای پرداخت آن پایان می دهد. اما لازم به ذکر است با وجود اینکه شبکه لایتینینگ به معنی رعد و برق است و بالای سر بیتکوین کار می کند اما امنیت خود را زیر پا نمی گذارد و برای معاملات کوچک و حتی میکروسکوپی کاربرد دارد و به احتمال زیاد انتقال مبالغ بزرگ در لایه اصلی بیتکوین انجام خواهد شد تا امنیت متمرکز تری داشته باشد.

یکی دیگر از ویژگی های جالب شبکه لایتینینگ، مبادلات بین بلاکچین های مختلف است و یک روش برای مبادله ارزهای مختلف بدون مراجعه به اکسچنج است. اولین مبادله بین بیت کوین و لایت کوین تا کنون موفق بوده است.

شبکه لایتینینگ در ابتدا توسط جوزف و تادیوس در یک وایت پیپر در سال 2015 معرفی شد و در حال حاضر سه تیم blockstream & Lightining labs & ACINQ سهم بیشتری در توسعه شبکه لایتینینگ دارند.

0 نظر

دیدگاه شما

https://github.com/igoshev/laravel-captcha

با تریدهاب بیشتر سود کنید!

همین حالا با تریدهاب مشارکت کنید.