Stablecoin | استیبل‌کوین‌ها چرا به وجود آمده‌اند؟

استیبل‌کوین نوع جدیدی از ارزهای رمزنگاری است که ارزش آنها به دارایی دیگری وابسته است. این ارزها غالبا به ارزهای فیات مانند دلار و یورو و یا فلزات گرانبها یا کالا های باارزش مثل نفت وابسته هستند. استیبل‌کوین‌ها که برای مقابله با نوسان ارزهای دیجیتال به وجود آمدند، به طور معمول وثیقه می‌شوند. مثلا اگر ۲۰۰ کوین با ارزش یک دلار درگردش باشد، حداقل۲۰۰ دلار در بانک دخیره شده است. نمونه هایی از شناخته‌شده‌ترین استیبل‌کوین‌ها عبارتند از : تتر یا USDT و trueusd

همانطور که از نام این ارزها پیداست، stablecoin ها به گونه‌ای طراحی شده اند  که با گذشت زمان از قیمت ثابت برخوردار باشند. بدون وجود استیبل‌کوین‌ها، استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه برای دریافت وام بسیار خطرناک است. زیرا ممکن است در مدت زمان کوتاهی دارایی رمزارزی که برای تضمین وام بلوکه کرده‌اید، بی ارزش شود. یا تصور کنید اگر قیمت‌ها به طور ناگهانی سقوط کنند، دستمزد شما به کریپتو چگونه خواهد شد!

برخی از استیبل‌کوین‌ها توسط ارزهای فیات وثیقه می شوند. هر تتر با یک دلار توسط شرکت tether ltd پشتیبانی می‌شود. برخی از استیبل‌کوین‌ها با کالا‌ها وثیقه می‌شوند. مثلا دولت ونزوئلا با راه‌اندازی استیبل‌کوین پترو، ارزش هر پترو را با یک بشکه نفت ضمانت کرده است.

استیبل‌کوین

چرا استیبل کوین‌ها اینقدر محبوب شدند؟

این ارزها به تریدرها کمک می‌کنند تا به سرعت و به آسانی ارزهای رمزنگاری شده خود را به یک ارز فیات تبدیل کنند و نگرانی آن‌ها را در مورد نوسانات بعدی بازار برطرف کنند. همچنین تراکنش‌ها با استیبل‌کوین‌ها هزینه معامله کمتری نسبت به پردازش بانک‌ها دارد.

آیا استیبل‌کوین‌ها بر خلاف ارزهای‌دیجیتال دیگر، بدون مشکل هستند؟

خیر. بحث و جدل درمورد استیبل‌کوین‌ها نیز وجود دارد و عمده مشکلات آن‌ها پیرامون بحث شفافیت است. استیبل کوین تتر، در سال‌های اخیر به دلایل مختلف جنجال برانگیز بوده است. برخی از کارشناسان اعلام کردند که به احتمال زیاد شرکت تتر به اندازه کافی دلار برای وثیقه رمزارزش ذخیره نکرده است. منتقدان دیگر معتقدند که وجود stablecoin ها پتانسیل تضعیف ارزهای رمزنگاری شده عادی را دارد که سالهاست برای توسعه اقتصاد خود تلاش می کنند.

stablecoin

چه شرکت‌هایی تاکنون استیبل کوین راه اندازی کرده اند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که همه!. از بانک‌ها تا شبکه‌های اجتماعی در حال شروع این کار هستند. بانک ایالات متحده اخیراً از برنامه هایی برای راه‌اندازی یک stablecoin برای سرعت بخشیدن به زمان تسویه‌حساب در هنگام انجام معاملات بین المللی خبر داده است.

IBM با همکاری Stellar (صادر کننده XLM)، استیبل‌کوین خود را با هدف ایجاد شبکه پرداخت مرزی  راه‌اندازی کرده است و برخی موسسات در برزیل ، کره جنوبی و فیلیپین علاقه خود را به این موضوع نشان داده‌اند.

در اینجا لازم است به فیسبوک نیز اشاره کنیم که گفته می‌شود ده‌ها مهندس را استخدام کرده است تا بتوانند یک stablecoin با ضمانت فیات را تهیه کنند که کاربران این شبکه اجتماعی بتوانند برای پرداخت به دوستان و خانواده خود در سراسر جهان به آنها اعتماد کنند. کوین فیس‌بوک می‌تواند نعمتی برای این شرکت باشد زیرا می‌کوشد رسوایی‌های حریم خصوصی را از بین ببرد و فراتر از تبلیغات منبع درآمد داشته باشد.

برخی از طرفداران stablecoin نگران این هستند که گره خوردن یک رمزارز به دلار آمریکا بدان معنی است که به ناچار باید با سیستم بانکی ایالات متحده ارتباط داشته باشد. این بدان معناست که آنها باید به یک زیرساخت متمرکز اعتماد کنند؛ موضوعی که ساتوشی ناکاموتو برای اجتناب از آن بیتکوین را به وجود آورد.

0 نظر

دیدگاه شما

https://github.com/igoshev/laravel-captcha

با تریدهاب بیشتر سود کنید!

همین حالا با تریدهاب مشارکت کنید.