Bitcoin Halving | همه چیز درباره هاوینگ بیت کوین

همانطور که بسیاری از شما می‌دانید، عرضه بیت کوین محدود است و تنها 21 میلیون بیت کوین می‌تواند وجود داشته باشد. یعنی پس از تولید بیت کوین شماره 21000000، مکانیزم تولید آن متوقف می‌شود. همین موضوع باعث شده تا بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال مشهور شود. طلا نیز در تمام جهان مقدار محدودی دارد و بالاخره روزی تمام طلا ها استخراج خواهند شد.

 

استخراج طلا از معادن

 

در حال حاضر حدود 18 میلیون بیت کوین استخراج شده است یعنی 85 درصد از تمام کوین ها. پروتکلی که برای تولید بیت کوین های جدید نوشته شده، به این صورت عمل می‌کند که بعد از تشکیل هر 210 هزار بلوک در شبکه بلاکچین بیت کوین، پاداش ماینرها نصف شده یا به اصطلاح هاوینگ رخ می‌دهد. مشابه این اتفاق در استخراج طلا نیز رخ می‌دهد و به مرور زمان استخراج طلا چالش برانگیز‌تر می‌شود.

 

پاداش ماینرها بعد هر هاوینگ کمتر می‌شود

 

پاداش ماینر چیست؟

به طور خلاصه می‌توان گفت:

مقدار بیت کوینی که یک ماینر به ازای هر بلاک جدیدی که به شبکه BTC اضافه می‌کند، دریافت می‌کند

برای توضیح بیشتر این مفهوم، می‌بایست به طور خلاصه به ریشه های شبکه بلاکچین بیت کوین اشاره کنیم. بلاکچین یک دفترچه دیجیتالی است که اطلاعات مربوط به معاملات خود را در بلوک هایی با اندازه 1 مگابایت، ذخیره می کند. به عنوان مثال، وقتی شخص A، مقداری بیت کوین برای شخص B ارسال می کند، این معامله به همراه حدود 500 معامله دیگر که تقریبا در همان زمان انجام شده‌اند، در یک بلوک ذخیره می شود.

 

بلوک ها در شبکه بلاکچین

 

پاداش بلوک مقدار ارز دیجیتالی است که ماینرها پس از حل معادله ریاضی بسیار پیچیده بلوک جدید دریافت می کنند. این پاداش به خاطر سختی کار ماینرها است.

پس از راه اندازی شبکه بیت کوین در سال 2009، ماینرها به ازای ساخت هر بلوک 50 بیت کوین دریافت می‌کردند. تا اینکه در ماه نوامبر سال 2012، با ایجاد بلوک 210 هزارم پاداش ماینرها به 25 بیت کوین کاهش یافت. تا آن زمان ماینرها 10500000 بیت کوین پاداش گرفته بودند.

شاید به نظر برسد با در نظر گرفتن ارزش فعلی بیت کوین، بیش از 365000 دلار جایزه برای ساخت یک بلوک بسیار سخاوتمندانه بوده است. اما باید در نظر داشت این شبکه در آن زمان در حال توسعه بود و هیچ ماینری به طور مشخص نمی‌دانست که آیا مردم همچنان به این شبکه اعتماد خواهند کرد یا خیر. همچنین واقعیت دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که در آن زمان قیمت بیت کوین در ژوئن 2011 تا 31 دلار بالا رفته بود و در پایان سال به 2 دلار برگشت.

دومین هاوینگ بیت کوین در روز ششم ژوئیه 2016 اتفاق افتاد زیرا در آن روز بلوک 420000ام به شبکه بیت کوین اضافه شد و پس از آن پاداش ماینر ها به 12.5 بیت کوین کاهش یافت که پاداش فعلی ماینرها نیز همین مقدار است.

تاریخ هاوینگ بیت کوین چه زمانی است؟

هاوینگ سوم بیت کوین بین روز های 14 تا 18 ماه می 2020 رخ خواهد داد و پاداش ساخت بلوک ها به 6.25 بیت کوین کاهش می‌یابد. از آنجایی که به طور متوسط برای ساخت هر بلوک 10 دقیقه زمان لازم است و این زمان برای هر بلوک ممکن است بیشتر یا کمتر باشد، برای همین زمان هاوینگ سوم به صورت بازه ای اعلام می‌شود.

آخرین هاوینگ بیت کوین در سال 2140 خواهد بود و پاداش ساخت بلوک جدید متوقف خواهد شد و پس از آن درآمد ماینرها تنها از کارمزد معاملات خواهد بود.

 

آیا قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ تغییر می‌کند؟

قیمت بیت کوین را عرضه وتقاضا تعیین می‌کند اما از لحاظ تاریخی پس از هر هاوینگ قیمت بیت کوین افزایش یافته است. در حقیقت نصف شدن پاداش ماینر ها باعث کاهش عرضه بیت کوین می‌شود و در صورتی که تقاضا ثابت بماند احتمالا قیمت افزایش می‌یابد. این موضوع سابقه تاریخی هم دارد. در نوامبر 2012 که اولین هاوینگ بیت کوین رخ داد، قیمت بیت کوین 10% افزایش یافت و به 12 دلار رسید و قیمت آن روندی صعودی به خود گرفت به طوری که یکسال بعد در نوامبر 2013، قیمت بیت کوین به 1038 دلار رسید. چهار سال بعد و در هاوینگ دوم قیمت بیت کوین تا 9 ژوئیه یعنی روزی که هاوینگ رخ می‌داد روندی صعودی داشت و از 576 دلار به 650 دلار رسید و با وجود تلاطم هایی که داشت همچنان روند خود را ادامه داد و یکسال بعد در ژوئیه 2017 هر بیت کوین 2526 دلار معامله می‌شد.

 

آیا برای هاوینگ سوم نیز اتفاقات هاوینگ های قبلی رخ خواهد داد؟

باید گفت هیچ روش علمی برای تایید این امر وجود ندارد. این صنعت در چهارسال گذشته تغییر چشمگیری داشته است. ارز های رمزنگاری و به طور ویژه بیت کوین به یک بخش اساسی در پوشش های خبری تبدیل شده اند. از طرفی دیگر الگو های هاوینگ های قبلی ممکن است معامله‌گران بیشتری را برای خرید تحریک کند.

با کلیک بر روی تصویر زیر می‌توانید زمان باقی مانده تا هاوینگ بعدی بیت کوین را به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید

هاوینگ بیت کوین

4 نظر

  • خیلی روون بود ممنون

    ببخشید از کجا باید ثبت نام کنم

    مقاله جالبی بود. ممنون

    خدا کنه ایندفعه هم بالا بره

دیدگاه شما

https://github.com/igoshev/laravel-captcha

با تریدهاب بیشتر سود کنید!

همین حالا با تریدهاب مشارکت کنید.