blockchain| بلاکچین به زبان ساده

بیشتر افراد موفق و مشهور در کارآفرینی و اقتصاد فناوری بلاکچین را می‌ستایند. اگر درسالیان گذشته اخبار مربوط به بانکداری، سرمایه گذاری و یا رمزنگاری را دنبال کرده باشید، ممکن است با کلمه بلاکچین به عنوان تکنولوژی پشت بیت کوین آشنا شده باشید و احتمالا  با جست و جو در مورد بلاکچین، به این جمله برخورد کردید که " بلاکچین یک دفترکل توزیع شده، غیر متمرکز و عمومی است."

شبکه بلاکچین

بلاکچین چیست؟

ترجمه ساده بلاکچین، زنجیره بلوک است. منظور از بلاک ، اطلاعات دیجیتال ذخیره شده و منظور از زنجیر، پایگاه داده عمومی است. بلاک در بلاکچین از قطعات دیجیتال اطلاعات تشکیل شده است که به طور مشخص از سه بخش تقسیم شده است:

  1. اطلاعات مربوط به هر تراکنش (transaction) مانند تاریخ، ساعت و مبلغ انتقال.

  2. اطلاعات مربوط به حساب مبدا و مقصد .

  3. اطلاعاتی که هر بلاک را از بلاک های دیگر متمایز می کند. هر بلاک یک کد منحصر به فرد به نام "هش" ذخیره می کند که به ما اجازه می دهد هربلوک را از بلوک دیگر جدا کنیم

یک بلوک در بلاکچین می تواند تا 1 مگابایت اطلاعات ذخیره کند. که بسته به اندازه معاملات، یک بلوک می تواند شامل چند هزار تراکنش باشد.

بلاکچین چگونه کار می کند؟

برای اینکه یک بلاک به بلاکچین اضافه شود، باید موارد زیر به درستی انجام شود:

  1. معامله به طور کامل انجام شده باشد.

  2. معامله باید تایید شده باشد: این کار در بلاکچین توسط شبکه ای از ماینر ها در سراسر دنیا انجام می شود.

  3. معامله باید در یک بلوک ذخیره شود

  4. هنگامی که تمام معاملات بلوک تایید شد باید برای بلوک یک هش داده تولید شود. بلاک همچنین دارای هش جدید ترین بلوک اضافه شده به بلاکچین است

هنگامی که بلوک جدید به بلاکچین اضافه می شود، اطلاعات آن به صورت عمومی قابل مشاهده است. هر کامپیوتر یک کپی از بلاکچین را دریافت می کند که به طور خودکار بروز رسانی می شود.

بلاکچین چیست

اگر یک هکر بخواهد اطلاعات مربوط به یک بلوک را دستکاری کند، باید اطلاعات آن بلوک را در تمام کامپوتر های متصل به بلاکچین تغییر دهد که موضوعی نشدنی است.

اطلاعاتی که از هر کاربر در بلاکچین قابل مشاهده است، محدود به امضای دیجیتال آن کاربر است. در واقع شما نمی توانید بفهمید چه کسی اطلاعات را به بلوک اضافه می کند.

بلوک های جدید همیشه به صورت زمان بندی و خطی ذخیره می شوند. درواقع بلوک جدید همواره به آخر بلاکچین اضافه می شود. پس از اینکه یک بلوک به بلاکچین اضافه شد بسیار دشوار است که به عقب برگردیم و اطلاعات بلوک های قبلی را نیز تغییر دهیم. اگر اطلاعات مربوط به یک بلوک در گذشته تغییر کند، کد هش مربوط به آن بلوک نیز تغییر می کند پس کد هش بلوک های دیگر نیز تغییر می کند. به عبارت دیگر، هنگامی که یک بلوک به بلاکچین اضافه می شود، ویرایش و حذف آن غیرممکن به نظر می رسد.

مارک آندرسن، سرمایه گذار وکارآفرین مشهور آمریکایی، درباره بلاکچین می گوید:

 

بلاکچین دستاورد بسیار بزرگی است، زیرا برای اولین بار برای یک کاربر اینترنتی یک راه برای انتقال یک قطعه منحصر به فرد از اموال دیجیتال به یکی دیگر از کاربران اینترنت به وجود آمده است که هم انتقال امن و تضمین شده است و هم هیچ کس نمی تواند مشروعیت انتقال را به چالش بکشد؛ چون همه می دانند که انتقال اتفاق افتاده است.

 

با وجود اینکه افراد سرشناس زیادی مثل مارک آندرسن، تکنولوژی بلاکچین را ستوده اند، اما بلاکچین با همه ی شایستگی هایش تکنولوژی جدیدی نیست! در حقیقت بلاکچین ترکیبی از تکنولوژی های اثبات شده است که این بار به روش جدیدی با هم ترکیب می شوند. اینترنت، رمزنگاری کلید خصوصی و یک پروتکل انگیزشی عناصر تشکیل دهنده بلاکچین هستند.

بلاکچین یک روش ساده و هوشمندانه برای انتقال اطلاعات از نفر اول به نفر دوم به صورت کاملا ایمن و خودکار است. یک طرف برای یک معامله با ایجاد یک بلوک روند را آغاز می کند. این بلوک توسط میلیون ها کامپیوتر که در سراسر شبکه توزیع شده اند، تایید شده است. بیتکوین از این مدل برای انجام معاملات پولی استفاده می کند، اما می توان آن را در بسیاری از موارد دیگر نیز گسترش داد.

0 نظر

دیدگاه شما

https://github.com/igoshev/laravel-captcha

با تریدهاب بیشتر سود کنید!

همین حالا با تریدهاب مشارکت کنید.