Ripple payment protocol | تاریخچه ارز دیجیتال ریپل

ریپل با نماد اختصاری XRP ، سومین ارزدیجیتال از نظر حجم بازار است که برخلاف ارزهایی مثل بیتکوین و اتریوم، یک کوین غیر قابل استخراج است. تمام کوین های ریپل قبل از عرضه به عموم مردم توسط خالقان آن کریس لارسن و جد مک کالیب، استخراج و سپس به عموم مردم عرضه شد. پس تنها راه داشتن این ارز، خرید آن از صرافی ها است.

ریپل با هدف انجام معاملات برون مرزی به جهت حل مشکلات سیستم های فعلی مثل سوئیفت ایجاد شد. در حال حاضر سیستم هایی مثل سوئیفت سرعت پایین و کارمزد بالایی دارند که ریپل این مشکلات را ندارد.

شرکت ریپل در سال 2012 با نام opencoin ایجاد شد و بعد ها به ریپل تغییر کرد. شبکه های xRAPID و xCURRENT و xVIA سه محصول اصلی این شرکت هستند. تعداد کوین های ریپل 100 میلیارد است که حدود 6.25 میلیارد ریپل نیز مستقیما توسط شرکت نگه داری شده است. در حال حاضر ریپل بعد از بیتکوین و اتریوم، سومین ارز دیجیتال از نظر حجم بازار است و همچنین ریپل چندین بار سابقه رسیدن به جایگاه دوم را نیز دارد.

 
شبکه های ریپل
 

اگرچه ریپل به اندازه بیتکوین و اتریوم شناخته شده نیست اما روز به روز در حال پذیرفته شدن به عنوان یک متد خرید در فروشگاه ها و بانک ها است. اما در حال حاضر کاربرد اصلی ریپل در بانکداری است. در سال 2018 و با سقوط قیمت ارزهای دیجیتال، ریپل نسبت به ارزهای دیگر سقوط کمتری را تجربه کرد و وضعیت استیبل تری نسبت به ارزهای دیگر داشت و همین موضوع باعث شد تا ریپل توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کند.

لازم به ذکر است که ریپل، فقط یک ارز دیجیتال نیست. ریپل یک شرکت بزرگ و قدرتمند است که برای اکثر خدمات خود از ارز دیجیتال مخصوص به خود یعنی XRP استفاده می کند و بعضی از محصولات آن مانند شبکه xCurrent هیچ ارتباطی با XRP ندارند.

پروتکل ریپل چگونه است؟

ریپل تعدادی سرور توزیع شده در سراسر دنیا دارد که به آن ها گره گفته می شود و پردازش تراکنش هارا انجام می دهند. در این سازوکار الگوریتمی با عنوان اجماع استفاده می شود که برخلاف بیتکوین نیازی به الگوریتم اثبات کار ندارد و باعث آسیب کمتری به محیط زیست می شود. در پروتکل ریپل، بخشی از گره ها تراکنش های از قبل تعیین شده را بر روی شبکه گذاشته و بخشی دیگر تراکنش های تایید شده را بر روی دفترکل ثبت می کنند.

نگرانی ها در مورد ریپل

یکی از نگرانی های سرمایه گذاران در مورد ریپل، کنترل شبکه Ripplenet است که به معنی غیر متمرکز بودن ریپل است. البته ریپل هدف خود را تسهیل پرداخت های بانکی اعلام کرده اما اگر بخواهد با بیتکوین رقابت کند، به خاطر متمرکز بودن با چالش رو به رو می شود.

آینده ریپل

همانطور که گفته شد، ریپل شبکه ای برای تراکنش های مالی و بانکی است و برای افراد و شرکت هایی که قصد تبادل مالی با شرکت های دیگر را دارند یک قابلیت سریع و کم هزینه است.اخبار منتشر شده در رابطه با ریپل امیدوارکننده است. شرکت ها و بانک های بزرگی روز به روز در حال پیوستن و به ریپل هستند در حال حاضر ریپل با بیش از 200 شرکت در دنیا همکاری دارد که همین موضوع باعث شده تا شرکت های دیگر نیز از ریپل استفاده کنند. همچنین بانک های بزرگی مثل BANK of America و credit و Santander  از خدمات ریپل استفاده می کنند. البته ریپل در مقایسه با رقیب سنتی خود یعنی سوئیفت که با 11000 موسسه همکاری دارد، سهم خیلی کمی از بازار را در اختیار دارد.

اصلی ترین رقیب ریپل ارز دیجیتال استلار است که در حال حاضر اختلاف زیادی از نظر حجم بازار با ریپل دارد. اما استلار بر خلاف ریپل غیر متمرکز است.

ریپل قصد ورود به بازار سهام را نیز دارد که پیش بینی می شود قیمت ریپل در آینده صعودی باشد. همچنین ریپل قصد توسعه قرارداد های هوشمند و اپلیکیشن های غیر متمرکز و نیز افزایش سرعت تراکنش های ریپل از 4 ثانیه به 1 ثانیه را دارد.کارشناسان معتقدند سال پیش رو یک سال پررونق برای ریپل و افزایش محبوبیت آن است.

 
 

1 نظر

  • ریپل به درد نمیخوره

دیدگاه شما

https://github.com/igoshev/laravel-captcha

با تریدهاب بیشتر سود کنید!

همین حالا با تریدهاب مشارکت کنید.